0

Τα ρεκόρ αγώνα σε άνδρες και γυναίκες καταρρίφθηκαν στον φετινό αγώνα. Οι επιδόσεις του Χρήστου Μπουντούλη (ΓΣ Πίνδαρος Θηβών) 1 ώρα 13:46 και της Ειρήνης Μπανανά (ανεξάρτητη) με 1 ώρα 38:57 βάζουν τον πήχη πιο ψηλά και αποτελούν νέα ρεκόρ διαδρομής.

dsc_3387

Πολύ καλή κούρσα λοιπόν στον Ημι-Μαραθώνιο με έντονο συναγωνισμό στον οποίο τελικά νικητής αναδείχτηκε ο Χρήστος Μπουντούλης του ΓΣ Πίνδαρος Θήβας που τερμάτισε σε 1 ώρα 13:46. Την δεύτερη θέση πήρε ο Γιώργος Μίνο-Οργκες (ΑΟ Μυκόνου) 1 ώρα 16:34 και τρίτος ο Μιχάλης Καλομοίρης του Ολυμπιακού ΣΦΠ που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 1 ώρα 18:24.

dsc_3401

Στις γυναίκες η η Ειρήνη Μπανανά κατέκτησε την πρώτη θέση με επίδοση 1 ώρα 38:57. Δεύτερη ήταν η Κλεοπάτρα Φραγκοπούλου (Πανελλήνιος ΓΣ) 1 ώρα 42:23 και τρίτη η Λουΐζα Καμαρινού (ΓΣ Χαλανδρίου) 1 ώρα 43:48. 10 χιλιόμετρα

Έντονος συναγωνισμός στα 10χλμ αλλά τελικά ο Βαγγέλης Μαλιόγλου (Πανελλήνιος) επικράτησε των αντιπάλων του τερματίζοντας σε 33:25. Ο Γιώργος Διαλεκτός (ΑΚΟ Λιβαδειάς) ήταν δεύτερος με επίδοση 33:51 και τρίτος ο Γιώργος Μενής 37:16.

Στην αντίστοιχη απόσταση γυναικών η Ελένη Καρόκη έφτασε πρώτη στη γραμμή του τερματισμού σε χρόνο 55:50. Δεύτερη η Ελένη Μωραΐτη 57:41 και Τρίτη η Αργυρώ Φλώρου (ΣΧΟ Αράχωβας) 60:12. 5 χιλιόμετρα

Η Ζωή Ανδρικοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης) ήταν νικήτρια στον αγώνα των 5χλμ η οποία τέθηκε από την αρχή επικεφαλής τερματίζοντας σε 19:03 την απόσταση. Η Πέγκυ Νίκα του ΑΚΟ Λιβαδειάς πήρε την δεύτερη θέση σε 21:48 και τρίτη η Κωνσταντίνα Αραπατσάκου 22:07

Στους άνδρες ο Δημήτρης Κοτσαλάρης του Πίνδαρου Θήβας πήρε τη νίκη με 16:00. Την δεύτερη και τρίτη θεση κατέκτησαν δύο αθλητές του οικοδεσπότη ΑΚΟ Λιβαδειάς, Αλέξανδρος Μπλατσιώτης 18:25 και Γιώργος Κωτσόπουλος με 18:36.

Διεξήχθησαν ακόμη αγώνες Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων και Special Olympics με πολύ μεγάλη συμμετοχή δίνοντας μια ξεχωριστή νότα στην διοργάνωση.